خبرآنلاین: توافقات نشست تهران آن قدر مهم بود که سعید جلیلی دبیر شوری عالی امنیت ملی دیروز صبح راهی بهارستان شد و یک ساعت و 45 دقیقه درباره توافق تهران به نمایندگان توضیح داد.

هر چند در این نشست برخی نمایندگان چون توکلی،نادران،نجابت،کواکبیان،زارعی،زاکانی،جلالی و علیخانی به طرح دیدگا های موافق و مخالف و منتقدانه خود درباره این نشست پرداختند. در گفت و گو با اسد الله بادامچیان پیرامون دستاوردهای نشست تهران و برخی انتقاد ها در این زمینه گفت و گو کردیم. بادامچیان معتقد است:

آقای بادامچیان! برخی معتقدند نشست تهران بیش از انکه به نفع جمهوری اسلامی ایران باشد منافع ملی ترکیه را تامین کرد. دستاوردهای نشست تهران برای جمهوری اسلامی ایران چه بوده است؟

این نشست اقدام شایسته‌ای بود که در بخش مقدمات کار هم خوب انجام شد و خود این تعاملات می‌تواند در صحنه بین‌المللی مفید و موثر باشد.ضمن آنکه به میدان آمدن کشورهای در حال توسعه و مستقل در صحنه تعاملات بین‌المللی امرمهمی است که هم به استقلال ملت‌ها کمک می‌کند وهم اینکه صحنه بین‌المللی را ازدست کشورهای اروپایی می‌گیرد.مساله سوم  این است که در مسائلی که کشورهای غربی درباره ایران هیاهو می کردند که ایران تحریم بشود با این نشست معلوم شد که فشار نیست و این جمهوری اسلامی است که راه مستقل خودش را پیگیری می کند و آنها مجبورند به دنبال ایران بیایند.

مساله بعد این است که در اذهان ملت ها القا کرده بودند که ایران حرف های که می زند دروغ است واین کشور نتوانسته به فناوری هسته ای دست یابد.مهم ترین رهاورد این نشست ان است که مشخص می شود ایران 1200 کیلو اورانیوم خود را در کشور ترکیه به امانت می گذارد .این یعنی ما اینکه توانمند هستیم . اگر همه این دستاوردهای بیانیه تهران را یک طرف بگذاریم این بالاترین رهاورد است که تبلیغات منفی علیه دانش هسته ای را خنثی کرد.

البته کشور های غربی فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی ایران را پذیرفته بودند.

نه،منظور من دولت ها نبود. هنوز در داخل کشور ما برخی افراد هستند که می گویند ایران نمی توانید سانترفیوژ بسازید. با این توافق ثابت شد که ما 1200 کیلو امانت می دهیم به ترکیه در مقابل 120 کیلو می گیریم.دستاورد دیگر این نشست این است که بعد از این زمینه برای مذاکره و بیان مطالب حقه ایران باز شده است و لذا هر قدر در میدان مذاکرات بتوانیم کار بکنیم ،موثراست.

 بیاینه تهران می تواند مصالح ملی کشور را تامین کند. مبتنی بر اینکه ما پیش از این اعلام کردیم تنها در داخل کشور مبادله سوخت را انجام می دهیم ولی الان پذیرفتیم که این کار در ترکیه انجام شود؟

 اینکه ما چیزی  را بگویم یا بپذیریم واقعیت این است که ما اصل مبادله سوخت را پذیرفتیم . طبعا هر طرفی در نظر خودش در ابتدا محکم می ایستد ولی بعد دو طرف برای معامله به یک تفاهم می رسند. تعامل یعنی همین. این سوخت برای جمهوری اسلامی در خاک ترکیه امانت است با این شیوه نگرانی که طرف غربی سوخت ایران را تحویل ندهد هم برطرف می شود. بحث این است که ما توانستیم به آنچه می خواهیم برسیم.

فکر نمی کنید در این مبادله  برنده بازی ترکیه بوده است و توانسته جایگاه  بین الملی خود را ارتقاء دهد و وجهه یک میانجیری را کسب کند.

ببینیداین طبعا هر کسی درهر کاری سرمایه گذاری می کند قطعا سودی می برد . ترکیه و برزیل هم قطعا سود خواهد برد.ایران هم سود می کند

 سود ما چیست؟

داشتن دانش هسته ای در جایگاه بین المللی. دوم اینکه  با قدرت سوخت خود را در ترکیه به امانت می گذاریم و سوم اینکه آنچه کشور های غربی دنبال آن بودند، انجام نشد. اما ترکیه هم بهره اش را می برد  چرا  به ترکیه سود نرسانیم . ترکیه یک کشوراسلامی و همسایه  ما است و مسیر خوبی را تا حدی که در ترکیه مقدور است در برخورد با اسرادیل و فلسطین پیش گرفته است  خوب آنها هم می خواهند بهره خودشان را ببرند در حوزه سیاست. برزیل هم بهره خودش را می برد. برزیل  در روزگاری حیاط خلوت امریکا بود که حتی شوروی به عنوان رقیب جهانی آنجا نمی توانست حضور پیدا کند. الان جمهوری اسلامی ایران در آمریکای لاتین حضور یافته است  و. پس او هم بهره اش را می برد . اصلا یکی از سیاست های اصلی جمهوری اسلامی  کمک به همه ملت های جهاان برای فعال شدن سالم در صحنه جهانی است. مگر در صحنه سیاست بازی با حاصل جمع صفر معنا دارد . شما زمانی در میدان سیاست برنده می شوید که بازی حاصل‌جمع مشترکی از آن به دست آید نه اینکه همه چیز را برای خودت بخواهیم

فکر می کنید واکنش گروه وین به این توافق چیست؟

 نمی دانم واکنش آنها چیست. در هر صورت آنها میدان خیلی بازی ندارند.

 ارزیابی نمایندگان  از اظهارات آقای جلیلی چه بود؟

فضای مجلس در بحث ایشان مثبت بود . حالا اگر کسی هم انتقادی داشته باشد در جلسه خصوصی بیان می کند  به هر حال مجلس جای تبلیغات که نیست جای طرح واقعیت هاست و پاسخ شنیدن از مسوولان است.تاريخ : | | نویسنده : m-mohtashami |
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین اصل
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.